Yurt dışı iş haberleri

Katar, Dubai, BAE ve Körfez Ülkeleri Çalışma Şartları iş imkanları iş başvurusu

Yurtdışı iş ilanları arayanların sıklıkla iş başvurusu için arama yaptıkları ülkeler arasıdna yer alan körfez ülkeleri hakkında bilgilendirme yazısı yazdık. Körfez ülkeleri iş ilanda en çok aranan ülke Katar’dır. Bunu Birleşik Arap Emirlikleri ülkeleri takip etmektedir. BAE ülkelerinden Dubai iş ilanlarında ikinci sırada bulunmaktadır. Körfez ülkeleri; Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman, Bahreyn, Katar ve BAE olarak listeleyebiliriz. Burada Katar ve Dubai hem zenginlik hem de gelişme yönünden incelediğimizde daha fazla ön plana çıkmışlardır. Peki neden bu ülkeler sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun en büyük sebebi maddi yönden zengin ülkler olmalarıdır. Petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarına sahip olan bu ülkeler, buradan gelen gelirlerle hızla gelişmeye başladılar. Bu da özellikle inşaat alanında hızlı gelişmeye sebep oldu ve inşaat işçileri için iş imkanı doğurdu. Bu yatırımlar diğer yatırımlar tetikledi ve sıcak para ile birlikte bir çok alanda iş fırsatları ortaya çıktı.

Bu gelişmeler hangi ülkelerde ortaya çıktı?

Ülkeler gelişmeye başlamasıyla birlikte bir çok iş kolu ortaya çıktı demiştik. Peki bu durum hangi ülkelerde ortaya çıktı? Burada başı Dubai ve Katar çekti. Petrol rezervlerinin 50 yıl sonra tükeneceği belirtildi. Bunun üzerine ülke petrol gelirlerini kaybedeceğinden bu sürede ülkeye yapacaları turistik bölgelerin, evlerin, otellerin kişileri ülkeye çekmeye devam edeceği ve ülkenin sıcak para getirisinin sona ermeyeceğini planlamaktadırlar. Bu kapsamda Katar ve Dubai gibi ülkelerde yüksek gökdelenler, lüks oteller, su parkları, yapay adacıklar gibi yapılarla kozmopolit bir yapıya ulaşmışlardır.

Körfez Ülkeleri iş imkanları neler?

Bu ülkelerdeki iş imkanlarından bahsedecek olursak öncelikle kalkınmakta ve gelişmekte olan ülkeler oldukları için inşaat sektörü başı çekmektedir. Tabi bu sektöre finansman ve para lazım olduğundan bankacılık sektörü de öne çıkmaktadır. Bu sektörler sağlık, eğitim, eğlence, konaklama, yeme içme gibi sektörler takip etmektedir. Bu alanların gelişmesine katkı sağlayan reklamcılık sektörü de iş fırsatlarında yer almaktadır. Tüm bu imkanları sağlayan teknolojik gelişmelerden de bahsetmezsek olmaz. İnternet siteleri, reklamlar, alt ve üst yapılar gibi işlemler için yazılımcılar, elektrik – elektronik üzerine çalışma yapanlar da kolaylıkla iş bulabilmetedirler.

Körfez Ülkeleri Katar, Dubai iş bulmak kolay mı?

Körfez ülkeleri personel alımlarında sizlerin hangi üniversiteden mezun olduğunuza veya lise mezunu musunuz gibi öğrenim şartlarına takılmazlar. Onlar için öğren,m durumunuzun bir önemi yoktur. Sİzlerin vasıflı mı vasıfsız mı eleman olup olmadığınıza veya iş deneyimlerinizin ne düzeyde olduğuna bakarlar. Zaten iş ilanları direk o ülke tarafından yayımlanmaz. Katar, Dubai, BAE gibi ülkeler yapılacak işi belirtir ve buna göre ihale açarlar. Bu açılan ihaleleri kazanan firmalar işçi ve personel alımlarını yapmaktadır. Ülkemiz inşaat ve enerji firmaları da körfez ülkelerinde oldukça büyük ihaleler kazanmaktadır. Bundan dolayı da bu ülkelere oldukça fazla sayıda Türk işçi ve personel alımları yapılmaktadır. Yurtdışı iş imkanları öne çıkan bir durum da yabancı dildir. Evrensel dil olan İngilizceyi bilmek size avantaj sağlayacaktır.

Katar, Dubai, BAE iş bulma kariyer siteleri var mı?

Ülkemizdeki iş ilanlarının çoğunluğu firmaların kariyer sitelerine üye olarak oradan düzenli bir şekilde ihtiyaçlarına göre iş ilanları yayımlamaktadırlar. Aynı şekilde körfez ülkeleri de kariyer siteleri üzerinden iş ilanları yayımlamaktadırlar. O bölgede en çok kullanılan kariyer sitesiden bahsedeceğiz. Bu siteleri ziyaret ederek orada iş bulmanız mümkündir. Tabi bunun için ingilizce veya arapça bilmeniz gerekmektedir. Google çeviri kullanarak ilanları TÜrkçeleştirebilir öyle de inceleyebilirsiniz.

Körfez Ülkeleri iş bulma siteleri;

 • https://www.gulftalent.com/
 • https://www.bayt.com/
 • https://www.monstergulf.com/

Bu sitelerin hepsine kayıt olup öz geçmiş formlarını detaylıca doldurun. Kendi hazırladığınız pdf ya da word formatındaki öz geçmişinizi de yüklemeyi unutmayın. Ardından da tecrübelerinize, kariyer hedeflerinize ve beklentilerinize uyan ilanlara başvurun.

10 thoughts on “Katar, Dubai, BAE ve Körfez Ülkeleri Çalışma Şartları iş imkanları iş başvurusu

 1. 10 yıllık foklif oparetörüyüm belgem var yurt dışında çalışmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 2. Merhaba istanbulda kule vinç operatörü olarak çalışıyorum. Yurtdışı seyahat engelim yok. İş tekliflerine açığım. Orta derecede ingilizce dilim var.
  omer.cali34@ gmail.com

 3. Merhaba şuanda taş duvar işi kalıp işinde çalışıyorum. Yurtdışı seyahat engelim yok. Her turlu iş tekliflerine açığım. Yani inşaat tünel vb.işlerde çalışabilirim. İngilizcem yok.
  ulucrabia20@ gmail.com

 4. merhaba ben tüm haliç arapcasından hem anlar hemde konuşabilirim şöforlük boru kaynakcılıgı tesisat şantiye kurulumu çatı işleri ayrıca arap ulkelerinde getiri götürü sevkiyat işlerinde profesonel olarak şirkete katkı payım olur saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir