Konsolosluk Büyükelçilik Personel Alımı

Astana Büyükelçiliği Türk uyruklu sekreter alımı sınavı duyurusu

Bugünkü ilanımız Türki Cumhuriyetler olarak tanımladığımız ülkelerden olan Kazakistan’dan geldi. Ülkenin başkenti ve ikinci büyük şehri olan ve ülkemizi temsilen de büyükelçiliğimizin bulunduğu Astana’dan gelmiştir. Türk büyükelçiliğinde çalışmak isteyen kişiler kurumun başvuru şartlarını taşıyan kişilere uygulayacağı üç aşamalı giriş sınavına girmeye hak kazanacaklardır. Bu sınavda başarılı olan kişiler kurumda sekreter kadrosunda çalışmaya başlayacaklardır. Astana, İşim Nehri kıyısında yer alan ve 1998 yılına başkent olmuş bir şehirdir. Şehrin nüfusu bir buçuk milyona yakındır. Astana, Kazak dilinde başkent anlamına gelmektedir. Burada Türk firmaları inşaat sektöründe oldukça aktif faaliyet göstermektedirler. Şehre, İstanbul’dan direk uçuş ile 5 saatte ulaşılmaktadır.

Büyükelçiliğin adaylara yapacağı giriş sınavı hakkında bilgi verelim. Kurum, öncelikle başvuruları toplayacaktır. Bu başvuru şartlarını taşıyan kişilere ilk olarak yabancı dil bilgilerini ölçmek amacıyla yazılı sınav yapılacaktır. Kazakistan’da Kazakça ve Rusça dilleri konuşulmaktadır. Bunun yanında Türkçenizin de iyi olması gerekmektedir. İkinci aşama olarak sözlü sınav yapılacaktır. Bu sınavda osmanlı ve inkilap tarihi, genel kültür soruları sorulacaktır. Son aşama ise uygulama sınavıdır. Bu sınavda bilgisayar ve daktilo kullanımı ölçülecektir. Bu aşamaları başarı ile geçen kişiler iki kişilik sekreter kadrosunda çalışmaya başlayacaktır.

Personel alımı şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 46 yaşından gün almamış olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Adli sicili temiz olmak,
  • Çok iyi derecede Kazakça, Rusça ve Türkçe bilmek,
  • Bilgisayar ve daktilo kullanabilmek,
  • Sağlık sorunu bulunmamak.

Büyükelçiliğe başvurular 11 Haziran 2018 tarihinde sona erecektir. Bu tarihe kadar kimlik fotokopisi, Türk pasaportu fotokopisi, özgeçmiş, diploma, 2 adet fotoğraf ve askerlik durumu belgesi ile şahsen veya posta yolu ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurular ” T.C. Astana Büyükelçiliği, Taşenova No: 3, 010000 Astana/KAZAKHSTAN” adresine başvurunuzu yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir