Konsolosluk Büyükelçilik Personel Alımı

Suudi Arabistan Riyad Türk Personel Alımı iş ilanı

Suudi Arabistan iş ilanı yayımlandı. Suudi Arabistan iş imkanları olarak verilen ücretlerden dolayı tercih edilen ülkeler arasındadır. Son zamanlarda ülkemiz ile ilişkileri çok iyi olmasa da ülke ilişkileri gitgide iyiye gitmektedir. Yurtdışı iş ilanları sitemizde en çok aranan ilanlar arasında yer alan Suudi Arabistan iş ilanları şu anda yayınlanan ilan ile ilgi çekici hale gelmiştir. Suudi Arabistan’da farklı iş alanları bulunsa da şu anda yayımlanmış olan iş ilanı Riyad şehrinde bulunan Türk büyükelçiliği için yayınlanmıştır. Dışişleri bakanlığımız tarafından yayınlanmış olan iş ilanı detaylarında şu anda münhal durumda bulunan sözleşmeli sekreter pozisyonuna sınavla bir kişi alınacaktır. Sınav, Riyad/Suudi Arabistan’da düzenlenecek olup, adayların pasaport, vize ve seyahat işlemleri tamamen kendi sorumluluklarında olacaktır.

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. Sınav tarihi itibarıyla 46 yaşından gün almamış olmak,
 3. En az lise veya dengi okulları ile bu okullarla eşdeğer olduğu Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış yabancı okullardan mezun olmak,
 4. Kamu haklarından yoksun bulunmamak,
 5. Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar dahi zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 6. Erkekler için askerliğini yapmış olmak veya yapmış sayılmak (Askerlik görevi ertelenmiş olan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.),
 7. Her türlü iklim koşullarında görev yapmaya engel durumu bulunmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek (Sağlık Kurulu Raporu istihdam edilecek adaylardan istenir),
 8. Çok iyi derecede Arapça ve Türkçe bilmek,
 9. Bilgisayar kullanabilmek.

BAŞVURU İÇİN ADAYLARDAN İSTENEN BELGELER:

 • Özgeçmiş (CV) (Adayın adresi, telefon numarası ve e-posta adresine de özgeçmişte yer verilmelidir.),
 • Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip adayların pasaport örneği ile işlem görmüş sayfaları (Kariyer Kapısı Platformu’na tek bir belge halinde yüklenmesi gerekmektedir.),
 • Nüfus cüzdanının (T.C. kimlik kartının) aslı veya onaylı sureti,
 • En son mezun olunan okuldan alınan diplomanın aslı veya onaylı sureti,
 • Erkekler için askerlik kesin terhis belgesi veya askerlikle ilişiği olmadığına dair belge,
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet renkli vesikalık fotoğraf,
 • Sözkonusu belgelerden e-Devlet sisteminden temin edilemeyenlerin aday tarafından Kariyer Kapısı Platformu’na yüklenmesi gerekmektedir.

SINAV:

Sınava girerken pasaport veya nüfus cüzdanının (T.C. kimlik kartının) aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.

a) Yazılı Yeterlilik Sınavı:

Yazılı eleme sınavı 29 Mayıs 2022 Pazar günü saat 11.00’de, Büyükelçiliğimizin bulunduğu Abdallah Ibn Houzafah Al Sahmi Street,, Al Safarat, Riyadh adresinde yapılacaktır.

Yazılı Sınav Konuları:

Türkçe’den Arapça’ya çeviri (1 saat)

Arapça’dan Türkçe’ye çeviri (1 saat)

Türkçe kompozisyon (1 saat)

Matematik (1 saat)

B) Sözlü ve Uygulamalı Yarışma Sınavı

Yazılı yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar 31 Mayıs 2022 Salı günü saat 14.00’de Büyükelçiliğimizde yapılacak sözlü ve uygulamalı yarışma sınavına davet edileceklerdir.

Sözlü Sınav Konuları: Genel Kültür, Türkiye ve Dünya Coğrafyası, Osmanlı Tarihi, Türk İnkılap Tarihi.

Uygulamalı Sınav Konuları: Daktilo (Bilgisayar) sınavı

BAŞVURU TARİHİ:

Başvurular 22 Mayıs 2022 tarihine kadar e-Devlet sistemi üzerinden Dışişleri Bakanlığı, Kariyer Kapısı – Kamu İşe Alım sekmesinden ve Kariyer Kapısı (isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) adresinden alınacaktır.

Adayların sınava katılabilmeleri için Kariyer Kapısı Platformu üzerinden yukarıda belirtilen tarihler arasında yapacakları başvurunun yanı sıra, tüm başvuru belgelerinin asıllarını veya onaylı suretlerini en geç 22 Mayıs 2022 Pazar günü mesai bitimine kadar T.C. Riyad Büyükelçiliği, Abdallah Ibn Houzafah Street, No 8606, As Safarat, Riyadh, Saudi Arabia adresine elden veya postayla ulaştırmış olmaları da gerekmektedir. Postada meydana gelebilecek gecikme ve kayıplardan Büyükelçiliğimiz sorumlu olmayacaktır.

Adayların başvurularının geçerli sayılabilmesi için, başvuru işlemlerini Kariyer Kapısı Platformu üzerinden tamamlamaları ve aynı zamanda tüm başvuru belgelerini eksiksiz şekilde işbu duyuruda belirtilen süreler dahilinde T.C. Riyad Büyükelçiliğine ulaştırmaları gerekmektedir.

Gerçeğe aykırı belge verenler ya da beyanda bulunanlar hakkında yasal işlem yapılacak olup, istihdam edilseler dahi görevlendirmeleri iptal edilecek ve varsa kendilerine ödenmiş olan ücretler yasal faizi ile tazmin edilecektir.

Adaylar, yazılı sınava katılıp katılamayacaklarını Kariyer Kapısı Platformu üzerinden teyit edebileceklerdir.

SINAV YERİ:

Yazılı Sınav: T.C. Riyad Büyükelçiliği, Abdallah Ibn Houzafah Street, As Safarat, Riyadh

Sözlü ve Uygulamalı Sınav: T.C. Riyad Büyükelçiliği, Abdallah Ibn Houzafah Street, As Safarat, Riyadh

(Yazılı ya da sözlü sınav tarihinde veya sınav yerinde değişiklik yapılması halinde sınava katılmaya hak kazanan adaylara ayrıca e-posta ile bilgi verilecektir.)

E-mail: embassy.riyadh@mfa.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir