GreenCard

Amerika Green Card Nasıl Alınır?

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan göçmen bürosu ülkelerinde yaşayan nüfusun kültür çeşitliliğini arttırmaya yönelik her sene dünyanın birçok ülkesinden göçmen vatandaş kabulü yapmaktadır. Green Card alabilmenin farklı yöntemleri vardır fakat en kolay ve ucuz yolu Ekim ayında düzenlenen çekilişe katılmaktır.

Amerika birleşik devletlerinde vatandaş olarak yaşayabilmek için başvurulan yöntemlerden biri de 1990 yılından bu yana resmi olarak yürütülen Green Card çekilişine katılmak. Peki, Amerika Green Card nasıl alınır bir bakalım. Bu çekilişe katılıp kazanan kişiler Amerika Birleşik Devletlerinde sürekli olarak oturma ve çalışma izni yerine geçen Green Card (Yeşil Kart) ‘a sahip olurlar.

Çekilişle Green Card sahibi olan kişilerin Türk vatandaşlığı devam eder ve Amerikalı insanların faydalandığı birçok haktan da yararlanırlar. Dileyenler Green Card ‘ı aldıktan 5 yıl sonra Amerikan vatandaşlığına başvurabilir ve tam vatandaşlık alabilirler. Eğer lise ya da dengi okullardan mezun olduysanız, iş tecrübesi özelliği aramayan Green Card başvurularında her ülke için şans oranı eşit olmaktadır. Bilgisayar ortamında yapılan çekiliş için hiçbir ücret talep edilmez. Bu çekilişin sonucu resmi Göçmenlik Bürosunun web sitesinden takip edilir.

Green Card’ın Sağlayacağı Avantajlar

Green Card’a sahip olmanın avantajları nelerdir?  Bu avantajlardan birisi kart sahibi ve eşi,  de yaşamı boyunca oturma ve çalışma olanağına sahip olmalarıdır. Eğer Green Card sahibinin 21 yaşından küçük ve bekâr çocukları var ise onlardan bu imkâna sahip olabilmektedirler. Ayrıca bu karta sahip kişiler Amerika Birleşik Devletlerinde seçme ve seçilme hakkı dışında tüm haklara da sahiptirler. Green Card’a sahip kimseler istedikleri takdirde kendi şirketlerini kurabilirler. Kart sahibi devlet ve özel okullardan burs alabilme olanağına sahip olup eğitimlerini indirimli olarak yapabilirler. Ayrıca tüm Green Card sahipleri Amerikan sürücü belgesi alarak Amerika’daki eyaletlere yolculuk yapma hakkına da sahip olur.

Green Card çekilişinin dışında bu karta farklı bir yol ile de sahip olunabilir. Kişiye iş verebilecek bir işveren olursa Green Card alınabilmektedir. Fakat işveren şirket veya kişi herhangi bir Amerikan vatandaşının işini elinden almayacağını kanıtlamalı ve o işi sadece sizin yapabileceğinizi garanti göstermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir