GreenCard

Yurtdışında Çalışma Vizesi

Yurtdışında çalışma vizesi seçenekleri maalesef ülkelere ve çalışacağınız görevlere göre değişkenlik gösterir, ayrıca başvuru yaptığınız vizelerin farklı çeşitleri olduğu unutulmamalıdır. Eğer gerçekten çalışma amaçlı yurtdışına gitmeyi düşünüyorsanız vize sürenizi o şekilde talep etmelisiniz aksi takdirde normal vizenizin süresi dolunca sınır dışı edilebilirsiniz. Bu yüzden de çalışmaya gideceğiniz ülkenin vize koşullarını daha bir özenli incelemeli ve şartları yerine getirmelisiniz.

Çoğu Avrupa ülkesi başvuru yapan kişilere vize onayı ya da çalışma izni verirken öncelikli olarak çalışacakları işyerini sıkı bir takibe alır, işyerinin belgeleri tam mı? Yabancı işçi çalıştırabilir mi konularda inceler. Ayrıca bazı İsviçre gibi ülkelerde bu izin konularını şirketin bizzat kendisi yürütür, bu bakımdan da çalışacağınız şirketi araştırmakla ve iletişime geçmekle işe başlayabilirsiniz.

Çalışmak İçin Neden Yurtdışı

Çoğu kişi ülkesinde ve hatta memleketinde çalışmak ister ancak bazen çeşitli nedenlerden dolayı kişiler mesleklerini başka ülkelerde icra etmek ister. Bu konudaki en önemli faktörlerden birisi aslında çalışma karşılığı alınacak maaştır, bir başka neden ise yurtdışındaki yaşama şartlarının ve haklarının daha uygun olmasıdır. Aslında bu iki sebep bile başlı başına çalışmak için neden yurtdışı sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardır.

Çoğu ülke iş başvurularında önceliği kendi resmi dillerine verse de tartışma götürmez bir gerçek olan ortak yabancı dil İngilizcenin yeteri kadar bilinmesi çoğu ülkedeki iş başvurularında etkili olmuştur ancak siz yine de işinizi riske atmadan gitmeyi planladığınız ülkenin konuşma dilini de öğrenmeye gayret edin. Örnek vermek gerekirse özellikle Arap ülkelerinde iş adamları seviyesinde kullanılan İngilizce bir alt kademe işçisinin işini hiç kolaylaştırmayacaktır çünkü günlük kullanılan kendi dilleridir ve derdinizi anlatabileceğiniz İngilizce bilen çok az insana rastlayabilirsiniz.

2 thoughts on “Yurtdışında Çalışma Vizesi

  1. Merhaba hasan Demirkol inşaatçiyim çrsitli yerlerde çalişdım, 2aydır bosum pasabortum var gittim yurtdışına cok gittim iş olursa giderim yurtdısına şimdi den tşklrr saygılaımla

  2. Slm merhabalar pvc kalfasiyim lastik te çalıştım inşaat işleri yaptım Transport işinde çalıştım yurt dışında babam rahatsız landi o yüzden kesin dönüş yaptım bakarım yaşım 24 elimden her iş gelir aklınıza geçebilecek her iş yer fark etmez almanya Belçika ingiltere hollanda Danimarka fransa Amsterdam hepsine acigindir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir