Konsolosluk Büyükelçilik Personel Alımı

Finlandiya Helsinki Türk işçi alımı iş başvurusu

Bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya Türk işçi alımı için ilan yayınlamıştır. Bu iş ilanına başvuru yapacak olan kişiler için öncelikle ülke hakkında bilgi vermek istiyoruz. Finlandiya işçi alımı başkent Helsinki’ye yapılacaktır. Helsinki Türk işçi alımı için Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi konumundadır. Finlandiya’nın başkenti olmanın yanı sıra ülkenin en büyük ve en kalabalık şehridir. Şehir, Kuzey’in Beyaz Şehri olarak anılmaktadır. Bunun sebebi ise şehrin açık renkli granit taşlarıyla yoğunlaşmış mimarisidir. Helsinki’de yaklaşık 315 ada bulunmaktadır. Bundan dolayı şehre adalar şehri de denilmektedir. Helsinki’ya İstanbul’dan yaklaşık üç buçuk saatlik direk uçak yolculuğu ile ulaşmak mümkündür. Ülkenin para birimi Euro’dur. Bundan dolayı burada çalışmanız durumunda maaşınızı Euro olarak alacaksınız. Ülkenin resmi dili Fince’dir. İş ilanında da Fince bilme şartı bulunmaktadır.

Finlandiya iş ilanları için başvuru yapacak olan kişiler orada yaşamak için hazılıklı olnalıdır. Başvuruları kabul edilen adaylar Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de sözlü, yazılı ve uygulamalı mülakata gireceklerdir. Finlandiya Türk personel alımı başkentteki Helsinki Türk Büyükelçiliğine sözleşmeli sekreter kadrosuna yapılacaktır. Bundan dolayı orada giriş sınavına girecek olan kişiler psaport, vize ve seyahat işlemlerini kendileri ayarlamak zorundadır.

FİNLANDİYA TÜRK İŞÇİ ALIMINDA ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER:

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2. Sınav tarihi itibarıyla 46 yaşından gün almamış olmak,

3. En az lise veya dengi okulları ile bu okullarla eşdeğer olduğu Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış yabancı okullardan mezun olmak,

4. Kamu haklarından yoksun bulunmamak,

5. Adli sicili temiz olmak,

6. Erkekler için askerliğini yapmış olmak veya yapmış sayılmak,

7. Her türlü iklim koşullarında görev yapmaya engel durumu bulunmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek (Sağlık Kurulu Raporu istihdam edilecek adaylardan istenir),

8. Çok iyi derecede Fince ve Türkçe bilmek (İletişim kurabilecek seviyede iyi İngilizce bilmek tercih sebebidir),

9. Bilgisayar kullanabilmek (Microsoft Office programlarını bilmek tercih sebebidir).

HELSİNKİ İŞ BAŞVURUSU İÇİN ADAYLARDAN İSTENEN BELGELER:

1. Özgeçmiş (CV) (Adayın adresi, telefon numarası ve e-posta adresine de özgeçmişte yer verilmelidir.),

2. Türk pasaportuna sahip adayların pasaport örneği ile işlem görmüş sayfaları (Sisteme tek bir belge halinde yüklenmesi gerekmektedir.),

3. Nüfus cüzdanının aslı veya onaylı sureti,

4. Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet renkli vesikalık fotoğraf,

5. Son mezun olunan okuldan alınan diplomanın aslı veya onaylı sureti (Yurt dışındaki okulların denk bölümlerinden mezun olup başvuru yapabilen adayların başvurularının değerlendirilmeye alınabilmesi için Kariyer Kapısı üzerinden yapılan başvuru sırasında “Diğer Belgeleriniz” bölümünden “Denklik Gösterir Belge” alanına denklik belgelerini mutlaka yüklemeleri gerekmektedir.)

6. Erkekler için askerlik kesin terhis belgesi veya askerlikle ilişikleri olmadığına dair belge.

Sözkonusu belgelerden e-Devlet sisteminden otomatik olarak çıkmayanların aday tarafından sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Adayların tüm başvuru belgelerinin asıllarını veya onaylı suretlerini en geç 21 Ocak 2022, Cuma günü mesai bitimine kadar T.C. Helsinki Büyükelçiliğine iletmeleri gerekmektedir. Postada meydana gelebilecek gecikme ve kayıplardan Büyükelçiliğimiz sorumlu değildir.

Adaylar, başvurularının değerlendirilmesine ilişkin bilgileri Kariyer Kapısı üzerinden görüntüleyebilecektir.

ADAYLARA UYULANACAK SINAVLAR HAKKINDA BİLGİLER:

Sınava girerken pasaport veya kimlik kartının aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.

a) Yazılı Yeterlilik Sınavı:

Yazılı eleme sınavı 29 Ocak 2022 Cumartesi günü saat 10:00’da düzenlenecek olup, sınav yeri başvurusu kabul edilen adaylara bilahare bildirilecektir.

Yazılı Sınav Konuları:

Türkçeden Finceye çeviri (1 saat)

Finceden Türkçeye çeviri (1 saat)

Türkçe kompozisyon (1 saat)

Matematik (1 saat)

b) Sözlü ve Uygulamalı Yarışma Sınavı:

Yazılı yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar 11 Şubat 2022, Cuma günü saat: 10.00’daBüyükelçiliğimizde yapılacak sözlü ve uygulamalı yarışma sınavına davet edileceklerdir.

Sözlü Sınav Konuları: Genel Kültür, Türkiye ve Dünya Coğrafyası, Osmanlı Tarihi, Türk İnkılap Tarihi.

Uygulamalı Sınav Konuları: Bilgisayarda yazı sınavı

BAŞVURU TARİHİ ve ŞEKLİ:

Başvurular 14 Ocak 2022 Cuma TSİ 23.59 tarihine kadar e-Devlet üzerinden Dışişleri Bakanlığı, Kariyer Kapısı – Kamu İşe Alım sekmesinden ve Kariyer Kapısı (isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) adresinden alınacaktır.

SINAV YERİ:

Adres: Sınavın tüm aşamaları Helsinki’de düzenlenecek olup, sınav yeri adaylara bilahare duyurulacaktır.

Covid-19 salgını kapsamında alınan tedbirler dolayısıyla sınav yerine ilişkin olabilecek değişiklikler adaylara ayrıca bildirilecektir.

Tel : +358 9 612 26 100

E-mail: embassy.helsinki@mfa.gov.tr

One thought on “Finlandiya Helsinki Türk işçi alımı iş başvurusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir