Yurt dışı iş haberleri

Azerbaycan Devam Eden İnşaat Projeleri

Azerbaycan devam eden inşaat projeleri ile adından bahsettiren yükselen inşaat ülkesidir. Özellikle başkent Bakü’de Türk, İngiliz ve Kore inşaat firmaları başta olmak üzere farklı ülkelerden çok sayıda inşaat firması projelerine devam etmektedir.

Devam Eden İnşaat Projeleri

  • Doha Metrosu, Doha bölgesine hitap edecek olan projedir. Önemli is merkezlerini, ticari alanlar, merkezi yerler ve konut alanlarını birbirine bağlayacaktır. Yer altında yapılacak olan metro projesi 4 hattan ve 100 istasyondan oluşacaktır.
  • Azerbaycan Vergiler Bakanlığı Yönetim Binası, 31 normal kat ve 168 metre yükseklikten oluşacak yeni binanın çalışmaları devam etmektedir. Sıra dışı dizaynı ile merakla beklenen projedir.
  • Arıtma Tesisi ve Boru Hatları Tesisi, Masallı bölgesinde içilebilir güvenilir ve temiz içme suyu projesidir.
  • Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı, 1850 km uzunluğunda olacak hat Azerbaycan’dan Türkiye üzeri Avrupa’ya açılacak olan doğalgaz boru hattıdır.

Azerbaycan Lüks Konut Projeleri

Azerbaycan’da devam eden projeleri arasında ki konut projeleri yabancı yatırımcıların şehir merkezlerinde lüks konutlara ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Şehir içinde konut anlamında da devam eden lüks inşaatların sayısı hızla artmaktadır.

Gayrimenkuldeki projelerinin çeşitliği, dinamik yapısı, Mütekabiliyet Yasası ile yabancı yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Azerbaycan’ın sembol yapılarından olan Alev kuleleri otel kulesi  207 metre yüksekliğinde 37 kat yüksekliği vardır. Konut kuleleri 231 metre ve 39 kattan oluşur. Ofis kulesi 200 metre olarak yapılmıştır.

Azerbaycan’da ki Türk İnşaat Firmaları

Kars-Tiflis-Bakü demiryolu projesinden sonra şu an gündeme olan Kars-Nahcivan-Bakü demiryolu ve Erzurum’a uzanan gaz boru hattı ülkeler arasında önemli bir yer tutuyor.

Türkiye kökenli 1685 şirket kurulmuştur. Bu şirketlerin bazıları Azerbaycan inşaat projeleri kapsamında önemli role sahiptir. Yatırımları 7 milyar doları bulan bu şirketlerin 3.5 milyar dolarlık bölümü TPAO enerji yatırımlarıdır.

2 thoughts on “Azerbaycan Devam Eden İnşaat Projeleri

  1. Azerbaycandan evliyim suan turkiyedeyim esimden ayri kaldim esim deport oldu bakude uzun sure yasadim ve tekrar calismak istiyorum lutfen yardimci olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir