Yurt dışı iş haberleri

İşkur yurtdışına işçi göndermede rekor kırdı

Birçok okuyucumuz sitemizde yurtdışında iş bulma imkanı sağlamak amacıyla ziyaret etmektedir. Yurt dışı iş imkanları özel şirketler vasıtasıyla olduğu kadar ülkemizin iş bulma konusunda tek resmi kurumu olan Türkiye iş kurumu tarafından da yürütülmektedir. Sitemizde yapılan aramaların çoğunluğu da işkur yurtdışı işçi alımı olarak dikkatimizi çekmiştir. Peki işkur gerçekten de yurtdışına işçi gönderimi yapmakta mıdır? İşkur yoksa sadece yurtiçi iş ilanları mı yayınlamaktadır?

Eylül ayına girdiğimiz şu günlerde Türkiye iş kurumu 2018 yılının ilk ayında yapmış olduğu istihdama yönelik açıklama yayınlamıştır. Bu açıklama özellikle yurtdışı istihdamı hakkındadır. Şimdi bu açıklamalarda göze çarpan hususları sizlerle paylaşacağız. Bu sayede sizler de işkur üzerinden yurtdışı iş ilanları bakarken daha gerçekçi rakamlara ulaşmış olursunuz.

2018 yılının ilk altı ayında yani Ocak-Temmuz ayları arasında yurtiçinde 571 bin kişiye iş imkanı sağlamıştır. Yurtdışı istihdamı tabi ki bu kadar yüksek değildir fakat hiç de azımsanacak bir rakam yoktur. 2018 Haziran ayında bin 5 yüz, Temmuz ayında ise Haziran ayına göre 100 kişilik artışa bin 6 yüz kişiyi yurt dışında iş bulmasını sağlamıştır. İlk 6 ay içerisinde ise toplam 13 bine yakın kişi işkur ile yurtdışında iş bulma fırsatı yakalamıştır.

İşkur Hangi Ülkelere İşçi Gönderimi Yapıyor?

Türkiye iş kurumu yurtdışında iş istihdamı sağlarken gelen iş ilanları ve talepler doğrultusunda farklı ülkelerde ilanlar yayınlamaktadır. Türk işçilerin çoğunlukla iş ilanı aradığı ülkelere aslında işkur’da iş vermektedir. Bu ülkelere bakmak gerekirse en çok işçi alımının bin 7 yüz kişi ile Cezayir’e yapıldığı görülmektedir. Bu ülkeyi istihdam sayılarına göre sıraladığımızda ise bin 580 kişi ile Rusya, bin 550 kişi ile Suudi Arabistan, 940 kişi ile Kuveyt, 925 kişi le Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 850 kişi ile Almanya ve 610 kişi ile Katar izlemektedir.

İşkur Hangi Alanda Yurtdışı işçi istihdamı yaptı?

İşkur’un yurtdışına yaptığı 13 bine yakın istihdamın ülke dağılımlarına baktıktan sonra şimdi de hangi iş alanlarına istihdam yapıldığına bakalım. Sitemize gelen iş taleplerinde en çok inşaat sektörünü görmekteyiz. Aynı şekilde işkur da en çok istihdamı inşaat sektörüne yapmıştır. Önceden ön planda olan Libya, iç çatışmalar çıkması sebebiyle üzerine olan ilgiyi kaybetmiştir. Bundan dolayı sadece 5 kişi işkur aracılığıyla işçi olarak Libya’ya gönderilmiştir.

Yukarıdaki ülkelerin yanı sıra Çin, Kırgızistan ve İspanya’ya da işkur ile yurtdışı işçisi gönderilmiştir. Fakat bu ülkelere gönderilen işçi sayıları bir elin parmağını geçmemektedir. Peki, işkur neden en fazla işçiyi yukarıdaki ülkelere göndermiştir? Bunun sebebi oldukça basit. Türk müteahhitlerin en fazla ihaleye girip proje aldıkları ülkeler yukarıda binlerde işçi alımı yapılan ülkelerdir. Bu şirketler işkur aracılığıyla işçi alımlarını gerçekleştirmişlerdir. Sizler de yurtdışı iş arayışlarınızı işkura kayıt olup oradan da yapabilirsiniz. İnşşat sektörü dışında en çok istihdam hizmet sektörüne olmuştur. Bunu da belirtmek isteriz.

12 thoughts on “İşkur yurtdışına işçi göndermede rekor kırdı

 1. Yurtdışında calışmak istiyorum Tekirdağ da ikamet ediyorum ağır sanayii işçisiydim fabrikamız kapandı yurtdışında calışmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim mail : ilkerpasa5959@ gmail.com

 2. Merhaba :canada mobil vinç opertörü olarak çalışmak istiyorum bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum saygılarıma

 3. Merhaba ben mermer granit ustasiyim 20 sene tecrübem var . Yurt dışında çalışmak istıyorum.

 4. Merhaba ist yaşıyorum demir doğrama Kaynak ustasıyım yurtdışında iş arıyorum dekortasarim75@ gmail.com

 5. Serhat çamur
  Merhaba aktif olarak makine bakım teknisyeni olarak çalışıyorum MAKİNE YEKNOLOJİSİ BİLGİSAYARLI MAKİNE İMALATI OLARAK USTALIK BELGEM VAR AYRICA SEVİYE 5 MESLEKİ YETERLİLİK BELGEM VAR TORNA , frze matkap gibi makineler de ustayım ARGON ,GAZALTI VE ELEKTİRİK KAYNAĞINDA USTA YIM Ve milimin mekanik işlerde ustayım çok Çalışkan çalışmaktan yılmayan birisiyim işimi severek yapıyorum farklı pozisyonlardada görev alabilirim E SINIF EHLİYET İM VAR serhatcamur87@ gmail.com

 6. Merhaba yurt dışında çalışmak istiyorum.Pasaportum var raylı sistemler bakım ve montaj,inşaat işleri,beden işleri olur heterki iş olsun.Çok ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.
  veli_solmaz@ hotmail.com

 7. Yurtdışı işi arıyorum seramik fayans ustasıyım 30yıllık ustayım teçrubeliyim iş arıyorum

 8. Merhaba ben alçı boya ve mantolama ustasıyım 15 yılık deneyimim var daha önce çok yurtdışında çalıştım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir