Dışişleri Bakanlığı memur alımı

Dışişleri Bakanlığı KPSS Şartsız 30 Memur Alımı

Dışişleri Bakanlığı diğer bakanlıklarda olduğu üzere memur alımlarını belirli zamanlarda ve çoğunlukla Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile gerçekleştirmektedir. Tabi KPSS şartı bulunmayan kamu memur alımları da bulunmaktadır. Bu tür ilanlarda adaylarda başka şartlar da aranmaktadır. Özellikle dışişleri bakanlığının ve başkonsolosluk veya büyükelçilik personel alımlarında yabancı dil şartı vazgeçilmez şartlar arasında bulunmaktadır.

Dışişleri Bakanlığı Memur Alımı Şartları Neler?

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından yoksun olmamak,
  • 1 Ocak 1982 ve sonrası doğumlu olmak (35 yaşından gün almamış olmak),
  • Üniversitelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji veya hukuk lisans programlarından mezun olmak,
  • 2015-2016-2017 yıllarında yapılmış Yabancı Dil Sınavından (YDS veya e-YDS) İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin en az birinden 85 puan ve üzeri almak,

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler YDS sınav puanı üstünlüğüne göre sıralamaya alınacak ve ilk 450 kişi aday giriş sınavına katılmaya hak kazanacaktır. Sınava katılacakların listesi www.mfa.gov.tr adresinden duyurulacaktır. Yazılı sınavdan başarılı olanlar sözlü sınava alınacaktır.

Alım Yapılacak Memurların Görevleri Neler?

Dışişleri Bakanlığı meslek memuru alımı yapacaktır. Bu memurların görev tanımları bakanlığın sitesinde belirtilmiştir. Buna göre, meslek memurları Türk dış politikasının oluşturulmasında ve  icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir