Yurt dışı iş haberleri

Yurtdışında Çalışanlar için SGK Sigortası Yapılır mı?

Sosyal güvenlik kurumalarının sunduğu imkanlar iş hayatı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Sosyal güvenlik imkanları bir ülkenin refah düzeyini belirleyen unsurların en başında gelir. Özellikle emeklilik hakkı ile ilgili yasal düzenlemeler bu konuda belirleyici rol oynuyor.

Aynı zamanda yurtdışına çalışan kişilere yönelik yapılan emeklilik ve sigorta ile ilgili düzenlemeler de oldukça önemli ve sosyal refah üzerinde etkiye sahip unsurlarıdır. Peki, SGK yurtdışı sigorta yapılır mı?

Yasal Düzenlemeler İle Bu Mümkün

3201 sayılı yeni sosyal güvenlik kanununda yapılan düzenlemelere göre SGK yurtdışı sigorta yapılması mümkün. Buna göre yurtdışında  SGK sigortası özellikle sağlık alanında faydalanılabilir. Ancak bu durum da yasal çerçeve ile düzenlenmiştir. Dolayısıyla her ülkede ve sunulan sigortanın her türlü imkanından aynı şekilde yararlanmak mümkün değildir.

Kısacası SGK yurtdışı sigortası daha çok iki ülke arasında yapılan anlaşmalara ve bu konuda yapılan yasal düzenlemelere bakılır. Aynı zamanda yurtdışında bulunma süresi ve sebebi de bu konuda etkili unsurlardır.

Geçici ve Sürekli Görevlendirme İle Yurtdışında Bulunmak

Eğer yurtdışında sürekli bir görev için bulunuyorsanız SGK yurtdışı sigortası kapsamı eksiksiz uygulanır. Yani sürekli görevlendirme nedeniyle yurtdışındaysanız sigorta kapsamından istisnasız yaralanabilirsiniz.

Ancak geçici görev ile yurtdışında bulunuyorsanız; sadece acil sağlık sebepleri ile sigortanızdan faydalanabilirsiniz. Bu durumda sigortadan yaralanma kapsamı daha dardır. Ancak sürekli görevde bulunuyorsanız; acil olsun ya da olmasın sigortanın tamamından faydalanabilirsiniz.

Tatil amacıyla yurtdışında buluyorsanız; sigorta kapsamının nasıl olacağı iki ülke arasında varsa yapılan sigorta sözleşmesine göre belirlenir. Yani bu durumda tamamen sözleşme koşulları geçerli olup sigorta kapsamı buna göre belirlenir. Bunun için iki ülke arasındaki sözleşmeyi araştırmak gerekir.

One thought on “Yurtdışında Çalışanlar için SGK Sigortası Yapılır mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir