GreenCard

Yurtdışında Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yurtdışında çalışma izni alma kriterleri aslında her ülkeye göre farklılık göstermektedir, zaman ve şartları oldukça değişkendir. Bilindiği üzere Asya ülkelerinden en kolay çalışma izni veren Tayland’dır, bu ülkede çalışma izni alabilmeniz için öncelikli olarak çalışacağınız işyerinin kayıtlı ve yabancı çalıştırabilir izni olması gerekmektedir. Sağlık raporu, başvuru formu, fotoğraf gibi çeşitli gerekli evrakları tamamlayıp ilgili birime teslim ettiğinizden kısa bir süre sonra çalışma izniniz hazır durumda oluyor.

Almanya’nın Şartları Çok Zor

Çalışma ve oturma izni gibi konularda Avrupa ülkesi Almanya’nın şartları çok zor hatta öyle ki işleri yokuşa sürmek için bürokrasinin sınırlarını zorluyor diyebiliriz. Ancak kendi şirketinizi kurmayı düşünüyorsanız ve yatırımlar yapmayı planlıyorsanız şartlarını sizler için biraz daha esnetebiliyor, özellikle zengin iş adamları için bu ülke tam bir biçilmiş kaftan. Yapmanız gereken tek şey 250 Bin Euro yatırım yapmak sonrasında size hem çalışma hem de oturma izni konusunda oldukça bonkör olabiliyor.

Almanya’nın aksine Finlandiya çalışma izni almak isteyen gurbetçiler için uygundur, elbette ki belirli bir ücret karşılığında verilen çalışma izni aynı zamanda oturma izni ile de aynıdır. Ödemenin ardından evraklı işlemler yaklaşık 3 ay gibi sürede tamamlanmaktadır.

Arap Ülkeleri Çalışma İzninde Daha Esnek

Zenginliği ile bilinen Dubai pek çok alanda personel sıkıntısı yaşadığı için çalışmak için gelen yabancılara kapılarını cömertçe açmaktadır. Hatta öyle ki saatlik vize seçenekleri bile mevcuttur, şartları ve zamanları oldukça esnek olan bu ülkede yurtdışında çalışma izni konusunda ki başvuruları pek geri çevirmemektedir.

Diğer Avrupa ülkelerine inat İsveç’te kolay çalışma izni verebilen çalışma kapılarından biridir, üstelik bu ülkede bütün işlemleri işveren bizzat kendisi yürütmektedir bu yüzden de yasal prosedürler ve işlemler normalden daha hızlı ilerlemektedir.

One thought on “Yurtdışında Çalışma İzni Nasıl Alınır?

  1. merhaba
    ben avrupada calışma iznini nasıl alabilirim daha iyi bir yaşam için avrupada çalişmek istiyorum daha önce bir başvuru yaptım ingiltere için fakat türkiye ile anlaşmalarını askıya aldıgı için olmadı bu kunu da yardımcı olmanızı rica ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir