Yurt dışı iş haberleri

Türkiye’den Emekli Olup Almanya’da Çalışmak Mümkün mü?

Türkiye’den Emekli Olup Almanya’da Çalışmak

Türkiye’den emekli olup Almanya’da çalışmak gibi bir imkana sahip olmak özellikle gurbetçi vatandaşlarımız için oldukça önemli bir konudur. Borçlanma yoluyla yurtiçinde emekli olan ve daha sonraki zaman dilimi içerisinde söz konusu yabancı ülkede çalışmaya devam etmek isteyen binlerce vatandaşımız var.

Ancak hemen belirtelim ne yazık ki güncel yasal düzenlemelere göre yurtiçinde emekli olup daha sonra aynı yabancı ülkede çalışmaya devam etmek mümkün değil. Birçok gurbetçi vatandaşımızı yurtiçinde emekli olmak istediğinde ilk sordukları bu durum çeşitli mağduriyetlere ve hak ihlallerine neden olsa da halen çözülememiş bir sorundur. Yakın zamanda görünen bu yönde bir resmi çalışma da henüz yok.

2012 Yılındaki Yasal Düzenleme İle Bu Durum Yasaklanmıştır

2012 yılında sosyal güvenlikle ilgili yasal düzenlemede yapılan değişikliklerle Türkiye’de emekli olup yurtdışında çalışmak yasaklanmıştır. Bu durum karşında özellikle gurbetçi vatandaşlarımız için telafi edilmez hak kayıplarına neden olmuştur.

Dolayısıyla eğer yurtdışındaki çalışma sürelerini saydırarak borçlanma yoluyla Türkiye’de emekli olduysanız; artık geri dönüp çalışmaya devam edemezsiniz. Eğer çalışma devam ederse yurtiçinde bağlanmış olan emekli aylığınız ödenmez.

Hükümet Bu Konuda Çözüm Sunacağını Belirtmişti

Haziran ve Kasım seçimlerinde bu duruma bir çözüm bulunacağı hükümet yetkilileri tarafından seçim propagandalarında dizel getirilse bile halen bu yönde bir çalışma yok. Dolayısıyla Türkiye’de emekli olup Almanya’da çalışmak mümkün mü diye soruyorsanız; ne yazık ki mümkün değil ve uzun bir süre daha mümkün olamayacak gibi duruyor.

Bu durumun insan haklarına aykırı olduğunu belirtmek istiyoruz. Çünkü nihayetinde kişi borçlanma yoluyla emeklilik olup zaten bir miktar ödemeyi yapmıştır. Bu durumda hem kişinin cebinden parası çıkıyor hem de çalışma imkanı sunulmuyor. Bu sorunun kısa bir zaman içerisinde çözülmesini umuyoruz.

2 thoughts on “Türkiye’den Emekli Olup Almanya’da Çalışmak Mümkün mü?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir