Yurt dışı iş haberleri

Yeni Mezun yurtdışı iş imkanları 2018

Her yeni mezunun aklından geçer; yurt dışında iş bulmak. Peki, yeni mezun yurtdışı iş ilanları üzerinden başvuru yapmak, deneyimli birisine kıyasla ne kadar şans yaratır? Bu sorunun yanıtını elbette biliyorsunuz ama deneyimli birisine göre daha az maaş almayı kabul etmeniz durumunda, yeni mezun dahi olsanız yurtdışında iş bulma şansınız var.

Özellikle ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ gibi köklü eğitim kurumlarından mezun olan bireylerin yeni mezun yurtdışı iş ilanları konusunda daha fazla şansı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu eğitim kurumları genel olarak dünya standartlarında görülmektedir ve firmalar, bu üniversitelerin eğitimini almış kişilere güven duymaktadır. Hatta bu üniversiteler son sınıf öğrencilerine mezun olmadan kariyer günleri düzenleyerek yerli ve yabancı firmaları üniversiteye davet etmektedir. Bu sayede bu öğrenciler mezun olmadan iş fırsatı ayaklarına gelmiş olmaktadırlar.

Yukarıdaki örnek biraz acı olabilir ama kesinlikle gerçeği yansıtıyor. Özellikle mühendislik, mimarlık gibi bölümlerden mezun olan bireyler, akıcı bir şekilde yabancı dil konuşabildiği ve teknik konulara hakim olduğu için öncelikli tercih sebebi oluyor. Yine de, diğer üniversitelerden mezun olan bireylerin iş bulma şansı, yukarıdaki üç üniversite mezunlarıyla aynı. Çünkü her şey üniversite değil; aynı şekilde firmalar, sizin kendinizi ne denli geliştirmeye çaba gösterdiğinize de bakıyor! Aslında bu durum üniversiteden çok kendi durumunuz ile de ilgilidir. Siz kendine bakıyor ve kendinizi alanınızda geliştiriyorsanız üniversite mezuniyetinizi pek de önemi kalmıyor.

Yeni mezun yurtdışı iş ilanları genel olarak Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Bulgaristan gibi ülkeleri kapsıyor. Avrupa’nın gelişmiş olarak addedilen ülkeleri ya da Amerika, biraz daha deneyim sahibi bireyler için kucak açıyor, dersek yanılmış olmayız. Hali hazırda dünya çapında mühendisler yetiştirmekle övünen Almanya’da mühendis olarak iş bulmak imkansız değil ama saydığımız ülkelere göre biraz daha zor.

Yen mezun yurtdışı iş ilanları, Türk kariyer sitelerinde rahatlıkla bulunabilir. Özellikle dolar üzerinden verilen maaşlar, Türkiye şartlarına göre oldukça yüksek olabiliyor. Aynı zamanda gideceğiniz yerin dilini öğrenme şansınız da epey yüksek.

Başlangıç olarak Bulgaristan, Kazakistan ya da Rusya gibi ülkelerde çalışmanız, öz geçmişinize ekleyeceğiniz güzel bir deneyim olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir