GreenCard

Green Card Nedir? Green Card Başvurusu Nasıl yapılır?

Greencard ülkemizde yaşayan bir çok kişinin sahip olmak istediği bir belgedir. Bu belge ile birlikte Amerika Birleşik Devletlerinde veya greencard geçerli olan ülkelerde ikamet etme ve çalışma fırsatı bulmuş olursunuz. Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların eş ve 21 yaşın altındaki bekar çoçuklarına; Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu oturma ve çalışma izni veren resmi belgedir. Green Card, resmi adıyla Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) kişinin göçmenlik statüsünü gösterir.

Green Card alınca siz Türk vatandaşlığından çıkarılmıyorsunuz. Aksine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı yanında Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığı kazanıyorsunuz. Bu hakkınız ile birlikte sahip olunmayan haklar sadece oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD Pasaportu almaktır bunun dışındaki tüm haklara sahip oluyorsunuz.

Dileyen Green Card sahibi ise 5 yıl sonra kendi ülkesinin vatandaşlığını kaybetmeden ABD vatandaşı olabiliyor.

Green Card, gerek devlet dairesi gerekse özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkını ve dilediğiniz kadar oturma izni verir. Green Card, dilediğiniz ülkeye vize problemi yaşamadan seyahat etmenizi sağlar.

Green Card sahibi olan herkes aynı zamanda kendi şirketini kurma hakkına sahiptir. Eğitimine devam etmek isteyenler ise devlet ve özel okullardan burs alabilir veya bu okullarda indirimli okuma fırsatını yakalar.

Amerika olan kriz sonrası bir ara green card alma işlemlerine ara verilmişti. Fakat iki ülke anlaşarak daha sonra tekrar başvuru almaya başlandı ve birçok vatandaşımız Amerika’nın istediği şartları sağlayarak Green Card alma hakkı kazandılar.

Green Card başvurusu için Ankara’da bulunan Amerika başkonsolosluğuna şahsen giderek bilgi almanızda fayda var. Kurum tarafından istenen belgeler sürekli değişmektedir. Eğer Amerika’da yaşamak istiyorsanız Green card sahibi olmanızda fayda var.

ABD Türkiye Büyükelçilik ve Başkonsolosluk adresleri

Ankara ABD Büyükelçiliği, “Atatürk Bulvarı 110 Kavaklıdere 06100 Ankara” adresinde bulunmaktadır. Telefon ile bilgi almak isterseniz 0312 455 5555 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz. İstanbul’da olan vatandaşlarımız “İstinye Mahallesi, Poligon Cd. No:75, 34460 Sarıyer/İstanbul” adresinde yer alan ABD İstanbul Başkonsolosluğuna giderek bilgi alabileceklerdir. Ayrıca ABD’nin Adana’da yer alan İncirlik hava üstünden dolayı Adana’da da başkonsolosluğu bulunmaktadır. “Levent Mahallesi, Girne Blv. No:212, 01260 Yüreğir/Adana” adresinden de green card için bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir