Yurt dışı iş haberleri

Kazakistan’da Ne İş Yapılır? Kazakistan Çalışma Alanları

Kazakistan’da ne iş yapılır? sorusunun cevabı ülkeyi tanımaktan geçer. Kazakistan dünyanın yüzölçümü açısından dünyanın 9. büyük ülkesidir. 18 milyon nüfusa sahip olan bir Orta Asya ülkesidir. Kazakistan’da ne iş yapılır?

 • İnşaat Sektörü
 • Petrol Sektörü
 • Turizm ve Otelcilik
 • İlaç-Kimya Sanayi
 • Savunma Sanayisi

Türk Firmalarının Kazakistan’da genel olarak çalışma sektörleridir. Kazakistan zengin kömür, uranyum, hidrokarbon ve doğalgaz kaynakları sayesinde ileride ekonomik açıdan gelişmeye elverişli bir ülkedir.

İş ve Çalışma İmkanları

Orta Asya’da Kazakistan, yatırımların en çok yapıldığı ülkelerden biridir. Ülkede kurumsal ve güvenilir büyük firmalar dışında çalışılacak küçük şirketler de bulunmaktadır. Bu şirketlerde rahatlıkla is bulabilirsiniz. Örnek olarak inşaat sektöründe şantiyelerde bir sürü iş imkanı mevcuttur. Ancak şirketlerde iyi bir referansınız olması sizin için bir avantaj olacaktır. Kazakistan çalışma imkanları genel olarak şöyle sıralayabiliriz;

 • Balıkçılık
 • Kuaför
 • Prodüksiyon
 • Kaporta-Boyama
 • Esnaf(lokanta)
 • Gıda İthalatı

Kazakistan’da bilmeniz gereken bazı kuralları ve şartlar vardır. Bunlar;  Kazakistan’da vize yok, güvenlik biraz sıkıntılı olabilir. Ve bu konuda dikkatli olmanız gerek, polislerden olabildiğince uzak durun, çünkü rüşvet çok yaygın olduğu için sizi de nezarete atabilirler.

Kazakistan’da Çalışma Alanları

Kazakistan yeniden inşa edilen bir Ülke olduğundan işgücü gereksinimi oldukça fazladır. En büyük işçi sıkıntısı ise kalifiye eleman sıkıntısı yaşamasıdır. Ülkede birden zenginleşme nedeniyle yabancı işçi alımı yapma gereksinimi duymuştur. Ve işçiler ülkede en az 2-3 bin dolar maaşla çalışma fırsatı bulunuyor.

Kalkınma ve sanayileşme alanlarında hızlı bir şekilde yükselen ülkedir. Kazakistan is imkanları bu sayede kolaylık sağlamıştır. Petrokimya ülkenin adeta lokomotifi haline gelmiştir. Bunun yanında yer altı ve üstü kaynakları açısından da oldukça zengindir. Ülkede az geliştirilmiş gücünden dolayı dış beyin göçü oldukça fazladır. İş sektörleri bundan dolayı başta Avrupa ülkeleri, Türkiye ve Çin gibi ülkelerin elindedir.

4 thoughts on “Kazakistan’da Ne İş Yapılır? Kazakistan Çalışma Alanları

 1. Kazakistanda iş arıyorum posoportum var onyıllık inşat kalıp ustasıyım bir yıllık özbekıstan vizem var

 2. işmakina kamyon tamircisiyim yuksel inşaatla ırak katar libaya rusya ulkelerde calıştım iş arıyorum

 3. 43 yasinda madenden emekliyim insaat sektöründe yurtici 2 yıl calıstım seyahat engelim yoktur.Yurtdışında çalışmak istiyorum.

 4. Kazakistanda ne is yapilir…
  Kazakistanda hic bir is yapilmaz… 10larca tanidigim ve akrabalarim gitti… hemen hemen hepsi batti… Basarili olmak cok zor buyuk oynican… buyuk adamlari taniyacan… yoksa birak mali mulku canini kurtarma derdine dusmeniz olasiliklar arasinda…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir